X
تبلیغات
رایتل

Cornus 2013

وای از اولم اشتباهی بودم ...

اخبار بازی های ساخت داخل ؟؟؟!!!

سلام دوستای خوبم . بالاخره بروبچه های ایرانیم تکونی خوردن و یه کارایی کردن !!! بازیساختن .  

 نه یکی چند تا !!! خوب این تازه اول کارشونه و نباید انتظار زیادی داشته باشیم که مثل شرکتای بزرگ کار کنن . من بازی لطفعلی خان رو واستون توضیح میدم و نقد میکنم .  

  

 

  لطفعلی خان :

 

«لطفعلی‌خان» دومین قسمت از یک مجموعه بازی رایانه‌ای با محور داستان‌های تاریخی - ایرانی  

 

ساخته  شد. این بازی شامل ۲۲ مرحله بوده‌، که بیشترین آن در قلعه زرقان و شهر تاریخی کرمان به  

 

وقوع می‌پیوندد. داستان بازی از خیانت ابراهیم کلانتر حاکم شیراز، به لطفعلی خان و بستن  

 

دروازه‌های  شیراز به روی او آغاز می‌شود.

 

به گزارش فارس ، دومین قسمت این سری بازی «‌لطفعلی‌خان زند» نام دارد، که به برخی از نبردهای  

 

لطفعلی‌خان‌زند می‌پردازد.

 

بنا بر این گزارش ، بازی «لطفعلی‌خان زند»، یک بازی اکشن سوم شخص شمشیر بازی با قابلیت  

 

استفاده از شمشیرهای مختلف و انجام حرکات نمایشی متفاوت است.

 

این بازی شامل ۲۲ مرحله بوده‌، که بیشترین آن در قلعه زرقان و شهر تاریخی کرمان به وقوع  

 

می‌پیوندد. داستان بازی از خیانت ابراهیم کلانتر حاکم شیراز، به لطفعلی خان و بستن دروازه‌های  

 

شیراز  به روی او آغاز می‌شود.

 

بنا بر این گزارش لطفعلی‌خان در تلاش برای استقرار مرکز فرماندهی خود ، قلعه مستحکم زرقان واقع  

 

در شمال شیراز را تصرف می‌کند ، غافل از اینکه هادی‌خان بروجردی ، فرمانده وفادار به ابراهیم  

 

کلانتر و مصطفی خان قاجار از سرداران شجاع آقا محمدخان‌قاجار، برای مقابله با او با یکدیگر متحد  

 

شده‌اند.

 

لطفعلی‌خان به ناچار به همراه جهانگیرخان سیستانی ، یکی از سرداران وفادارش راهی کرمان می‌شود  

 

که بخش دوم بازی در آنجا به وقوع می‌پیوند. 

 

  

نقد : 

 

بالاخره پس از بارها تاخیر، بازی لطفعلی خان زند(دومین شماره از سری بازی های Quest of Persia) منتشر شد. لطفعلی خان زند ادامه ای بر بازی پایان معصومیت است ولی داستان اصلی آن ارتباط خاصی با این بازی ندارد و روابط اندک این بازی ها را می توان بهانه ای برای ساخت یک سری بازی ویدئویی دانست. داستان بازی در قرن هفدهم جریان دارد. پس از مرگ کریم خان زند، هرج و مرج گسترده ایران را فرا گرفت. در طی چند سال در حالی که نوادگان کریم خان دچار کش مکش و درگیری برای رسیدن به پادشاهی بودند، آقا محمد خان قاجار بر نواحی شمالی ایران مسلط شد. پس از خونریزی های فراوان سرانجام در سال 1203 هجری، لطفعلی خان زند(نوه ی برادری کریم خان) با حمایت ابراهیم خان کلانتر(حاکم شیراز) به قدرت رسید. طولی نکشید که آقا محمد خان قاجار قشونی گسترده را برای فتح پایتخت، راهی شیراز کرد. لطفعلی خان، شیراز را به ابراهیم خان کلانتر سپرد و خود با سربازان وفادارش به استقبال قشون آقا محمد خان شتافت. جنگی عظیم در صحرا میان دو لشگر درگرفت که در نهایت با عقب نشینی آقا محمد خان به تهران، خاتمه یافت. در بازگشت لطفعلی خان به شیراز، ابراهیم خان کلانتر به او خیانت کرد و دروازه های شیراز را به روی او بست تا او به همراه اندک یاران خود آواره ی بیابان گردد. بازی لطفعلی خان زند با این داستان آغاز می شود و در طول بازی نیز اتفاقات مختلفی برای شخصیت های داستان می افتد. در کل بازی لطفعلی خان زند، داستان خوبی دارد که  به وسیله ی cut-scene(میان پرده)هایی که به صورت انیمیشن های از پیش رندر شده در میان مراحل بازی قرار داده شده، روایت میشود. این میان پرده ها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و صداگذاری آن ها واضح و با کیفیت نیست.
 
 

سبک بازی اکشن/ماجرایی است و مبارزات آن با استفاده از شمشیرهای مختلف و یک نوع تفنگ سر پر قدیمی انجام می شود. سلاح های سرد، تنوع نسبتا خوبی دارند و با استفاده از هرکدام می توان حرکات نمایشی متفاوتی انجام داد. ضربات شمشیر با کلید سمت چپ ماوس و دکمه ی E(مانند بازی Prince of Persia) انجام می شود. هنگامی که از ضربات ویژه استفاده کنید، دشمن به زمین می افتد و پس از چند ثانیه بلند می شود. هنگامی که تعداد دشمن ها زیاد باشد این ضربات کاربرد دارند. به این صورت که یکی را به زمین انداخته و قبل از این که از جایش بلند شود، با نفر بعدی همین کار را انجام دهید. زیرا اگر ضربات معمولی به دشمنان وارد کنید به زمین نمی افتند و پشت سرهم به شما ضربه وارد می کنند. یکی از مشکلات عجیب بازی سیستم دفاعی لطفعلی خان زند است. با نگه داشتن کلید سمت راست ماوس، کاراکتر شما شمشیرش را با حالتی دفاعی جلوی خود می گیرد و در این زمان از هر سمتی دشمنان به شما حمله کنند، هیچ آسیبی نمی بینید! سیستم سلامتی بازی به این صورت است که با برخورد ضربات شمشیر یا اصابت گلوله به شما، اندکی از جانتان که ابتدا برابر با 100 است کم می شود. در طول بازی همواره به میزان سلامتی شما تقریبا در هر سه ثانیه 1 واحد اضافه می شود. علاوه بر این که با استفاده از روش دفاع کردن می توانید بر سلامتی خود بیافزایید، بطری های سلامتی در جاهای مختلفی از محیط بازی مانند جعبه ها قرار گرفته که با برداشتن هر یک از این بطری ها، 50 واحد به میزان سلامتی شما افزوده می شود. هنگامی که این عدد به صفر می رسد تنها منوی بازی برای بارگذاری مجدد نمایش داده می شود و هیچ گونه انیمیشنی برای نمایش مرگ لطفعلی خان در بازی وجود ندارد.

 
 

در برخی از مراحل بازی، نمی توان دوربین را به صورت آزاد حرکت داد و با حرکت به اطراف، دوربین به سمت کاراکتر می رود. این حالت از دوربین مشکلاتی مانند عقب ماندن از کاراکتر، عدم نمایش از زاویه مناسب و در کل اختلال در جریان بازی را به همراه دارد. کنترل بازی ساده و روان است. چگونگی انجام دفاع، ضربات معمولی و ویژه را شرح دادیم. دیگر کنترل هایی که بر شخصیت بازی می توان داشت شامل جاخالی دادن، راه رفتن، تغییر اسلحه، برداشتن اشیاء، کشتن مخفیانه و فرمان شلیک می شود. بله در قسمت هایی از بازی می توانید به هم رزمان خود که بالای ساختمان ها مستقر شده اند، فرمان شلیک دهید. در این مراحل، تعداد زیادی دشمن به سمت شما حمله ور می شوند که در این زمان، بهترین تصمیم فرار از دست آن ها و سپس دادن فرمان آتش به یارانتان است. در میان مراحل نیز تعداد کمی پازل مکانیکی قرار داده شده، تا از یک نواختی بازی بکاهند. برای آغاز شدن این پازل ها باید نزدیکشان شوید و کلید F را فشار دهید. سپس با زدن متناوب دکمه E، پازل انجام می شود. همچنین با استفاده از کلید F می توان کارهای دیگری مانند استفاده از توپ انجام داد. برای از بین بردن تک تیرانداز ها باید به توپ نزدیک شده و کلید F را فشار دهید. در این زمان به جای این که بازی به شما این امکان را بدهد که خود بتوانید کنترل توپ را بدست بگیرید، تنها انیمیشن از پیش رندر شده ای را نمایش می دهد که لطفعلی خان زند به سمت دشمنان و تک تیرانداز ها توپ شلیک می کند.
 
 
روند بازی به صورت خطی دنبال می شود. در بیشتر قسمت های بازی تعدادی دشمن وجود دارد که اگر همه آن ها را از بین نبرید نمی توانید از محدوده های مشخص شده جلوتر بروید. اگر این قسمت ها فقط در بخش هایی قرار داده می شد که مثلا قبل از کشتن دشمنان در جلوی شما بسته است و پس از این که همه را از بین بردید آن در باز میشد یا مواردی مشابه به این، بهتر از این بود که انگار به دیواری شیشه ای برخورد می کنید و پس از کشتن دشمنان این دیوار نامرئی از بین می رود! دشمنان بازی هوش مصنوعی خاصی ندارند و تنها کاری که انجام می دهند دنبال کردن شما تا زمانی که بایستید و سپس ضربه زدن به شماست. البته تعدادی از آن ها در برابر شما دفاع نیز می کنند. غول های بازی هم تفاوت زیادی با دشمنان معمولی ندارند! تنها ظاهر، سلاح و میزان سلامتی آن ها با دیگر کاراکترهای فرعی تفاوت دارد. میزان سلامتی آن ها برابر با 1000 است و عجیب تر این است که این عدد وقتی به 500 برسد از دست شما فرار می کنند و به مرحله ی بعدی راه پیدا می کنید! یکی دیگر از مشکلات بازی، ظاهر شدن دشمنان است. در میان بازی، تعدادی مشخص از دشمنان به استقبال شما می آیند که با کشتن هر یک، ناگهان کاراکتر دیگری جلوی چشمتان ظاهر شده و به سمت شما حمله می کند.

 
 

بازی لطفعلی خان زند با استفاده از C4 Engine ساخته شده. از قابلیت های گرافیکی بکار رفته در بازی می توان به full-scene motion blur، Antialiasing و استفاده از Ageia PhysX اشاره کرد. اولین مورد ذکر شده یعنی افکت motion blur برخی مواقع تنها مدل کاراکترها را محو می کند و تاثیر خاصی بر کل صحنه نمی گذارد. لبه های تیز زیادی در بازی مشاهده نمی کنید و از نظر AA بازی خوب کار شده. اما فیزیک بازی فاجعه است. با برخورد کوچکترین ضربه، اشیاء پویای موجود در محیط به آسمان می روند و مانند توپ بادی به زمین یا دیوار برخورد می کنند! انیمیشن کاراکترها متوسط کار شده و دشمنان بازی حرکات تکراری بسیاری انجام می دهند. نورپردازی بازی نیز مرحله به مرحله متفاوت است. قسمت هایی از بازی نورپردازی خوبی دارند ولی برخی دیگر از بخش های بازی شامل نور پردازی ضعیف و نامعقولی هستند. تنوع دشمنان بسیار کم است و هر دسته از آن ها لباس، چهره، سلاح و حرکات مشابهی دارند. بدترین مشکل گرافیکی بازی لطفعلی خان زند به نرخ فریم آن مربوط می شود. بازی افت فریم شدیدی دارد و با تغییر تنظیمات گرافیکی نیز، این مشکل بهبود نمی یابد. سایه زنی و بافت های بازی هم نسبتا خوب کار شده اند و ایراد خاصی ندارند. به هر حال از نظر بصری بازی خوب به نظر می رسد و تنها مشکلات فنی دارد. صداگذاری بازی نیز بسیار ابتدایی کار شده و کیفیت خوبی ندارد. ولی موزیک های بکار رفته در بازی بهتر از صداپیشگی و صداگذاری آن هستند.

 
 

مدت زمان بارگذاری مراحل کوتاه است ولی بازی سیستم quick save ندارد و پس از شروع هر مرحله، بازی به صورت اتوماتیک ذخیره می شود. بازی لطفعلی خان زند شامل 22 مرحله است و حدودا در عرض 3 ساعت به اتمام می رسد. درجات سختی نیز به سه دسته تقسیم می شود که تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. در کل کیفیت بازی نسبت به دیگر عناوین داخلی، قابل قبول است و می تواند گیمر را برای چندین ساعت سرگرم کند؛ ولی جای کار بیشتری داشت. 
 

 

 

 

تاریخ ارسال: یکشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1387 ساعت 15:28 | نویسنده: محمد | چاپ مطلب 1 نظر